Je v poriadku mať to ľahké

Takto pred rokom mi L. zachránila psychické zdravie tým, že mi do telefónu oznámila, že už môžem začať žiť ľahko (samozrejme som vždy mohla, len som tú možnosť vôbec nevidela). Môj mozog to nedokázal na začiatku vôbec pochopiť. Bolo mi povedané a opakované priebežne celým rokom 2018, že nejde o to, čo všetko robím a musím zvládnuť, ale s akou intenzitou sa rozhodnem do toho ísť. To potom vedie napríklad k vyhoreniu, ktoré sa mi stalo v každej práci, ktorú som robila. Ľudia sa zvyknú smiať, keď mladý človek oznámi, že vyhorel, ale toto vôbec nie je o veku, ani o tom, či sme vrcholoví manažéri alebo aranžéri kvetov, či máme jedno alebo 100 detí, ale o tom či dlhodobo prijímame dosť na to, koľko dávame. Mentálne, emočne, fyzicky.

Niekoľkokrát mi muselo byť polopatisticky ukázané, že v (akejkoľvek) situácii nie sú na výber len dve možnosti „zostať a trpieť alebo ísť“, ale že sa dá nájsť spôsob na tom istom mieste s tými istými ľuďmi, ako zmierniť a uvoľniť ten stres, ktorý si spôsobujeme iba my sami vlastným prístupom. Toto je moja mantra, ktorú si ordinujem vždy po náročnejšom dni/týždni/mesiaci a ktorá ma vždy vráti do správnych koľají a ukotví ma v realite, ktorú si prajem zažívať.

– Mám právo mať to ľahké (bezohľadu na to, čo sa stalo v minulosti, pred týždňom, včera alebo pred minútou)

– Žiť s ľahkosťou a bez starostí je v poriadku (bezohľadu na to, ako to majú ľudia okolo mňa)

– Požiadať o pomoc je v poriadku.

– Len ak budem spokojná a vyrovnaná, som schopná riešiť veci efektívne (hlavná priorita je moje vlastné zdravie)

– Dosiahnuť a vyriešiť niečo jednoducho, je plnohodnotné (činnosti cez odpor, komplikácie a stres nijak nezvyšujú hodnotu toho, čo robím bezohľadu na to, ako to majú ľudia okolo mňa)

– Dovoľujem si uvoľniť sa a dôverovať (že to pôjde dobre)

Dnes som sa to rozhodla s vami zdieľať, lebo myslím, že toto sa tu veľmi nenosí a sama mávam výčitky z toho, že k ľahkému životu postupne smerujem. A aby ste ma nechápali zle, neznamená to vyhýbať sa problémom a výzvam, práve naopak. Už v nich ale nezažívať stres a vedieť v nich pre seba nájsť radosť.

 

 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *