Čo ti je?

Posted on .

Vždy tvrdím, že najdôležitejšia je komunikácia.
Od Alenky som odchádzala s odhodlaním, že keď mi nabudúce vletí do bytu osa, alebo ma bude nejak inak otravovať, skúsim to s ňou vykomunikovať v kľude. Na pracovnom obede to fungovalo, chvíľu som ju hypnotizovala pohľadom a v mysli opakovala: „Mohla by si prosím ísť niekam preč? Ďakujem.“ A ona šla. Cítila som sa ako víťaz, ako zaklínač hmyzu.

Správne a jasne a zrozumiteľne komunikovať vlastný uhol pohľadu. Na to sa musíme sakra dobre poznať a chápať vlastné emócie. Chápať, že za to ako sa cítime, nenesie zodpovednosť nikto iný, len my.

Chodíme okolo seba v tichosti celý deň a vo mne to vrie. Zadržujem plač, ktorý sa nekontrolovateľne vzďaľuje a približuje v momente, keď otvorím ústa a chcem niečo povedať. Dusím v sebe zranenie včerajška, ktoré mi prerástlo cez hlavu. Sú bolesti, čo sa každému z nás raz za čas vrátia, čo skúšajú našu integritu a dospelosť. Po špirálach a v jednotlivých cykloch to proste raz príde a my si môžeme otestovať, či už sme pripravení reagovať inak ako vtedy, tých 1000 krát alebo ten 1001. pokus dáme tak isto. Bolesť z odmietnutia, oddelenia a zrady, strach zo smrti, strach že sa nám zopakuje niečo, na čo sme už dávno chceli zabudnúť a zrazu to tu je, priamo pred nami. Zasa.

Včera vietor cez otvorené okno zhodil okrúhle zrkadlo z IKEY, čo sprevádza ma, odkedy som sa presťahovala do Prahy, bude to už 6 rokov. Zrkadlo pri páde polámalo moju milovanú opunciu a skončilo na zemi, roztrieštené na malinké kúsky. Keď som to uvidela, napriek tomu že nie som poverčivá, prvá veta čo zo mňa vypadla, bola:“Rozbité zrkadlo značí nešťastie.“ A on na to povedal:“Rozbité zrkadlo značí rozbité zrkadlo.“

Stála som pri zlomenej opuncii, zdeptaná vlastnými myšlienkami a snažila sa komunikovať s osou, ktorá narážala na zatvorenú časť okna. Hovorím jej.

– Poleť sem, nižšie a vyleť von.

– Poď sem a vyleť tadiaľto.

– Nie.

– Ešte raz, mohla by si prosím….

Odletela na plechovku birellu, ktorý som plánovala dopiť a zmizla v jeho útrobách.

– Ja to je*em.

Komunikácia je základ. Pýtať sa priamo a mať odvahu počuť odpoveď je základ.

– Čo ti je?

– Bolí ma zub.

 

 

 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *